Portfel akcji dywidendowych - VII odsłona
W ostatnim czasie, wykorzystałem przeceny dwóch spółek wybitnie dywidendowych do zakupu drobnych pakietów ich akcji. Jedną już miałem wcześniej w portfelu - zakup drugiej, zawsze rozważałem i w końcu to zrobiłem.

Na wstępie pozwolę sobie na krótkie wprowadzenie dla osób, które po raz pierwszy trafiły na artykuł z tego cyklu. Osoby zainteresowane tematem dywidend odsyłam do mojego pierwszego artykułu z tej serii. Z artykułu z przed 5 miesięcy można się dowiedzieć:- co to jest dywidenda? - w jaki sposób spółki wypłacają dywidendy i jak przebiega proces ich przyznawania na przykładzie PZU z bieżącego roku?- ile byś zarobił gdybyś od początku 2006 roku systematycznie inwestował 300 zł miesięcznie w akcje KGHM i reinwestował zyski z dywidend w akcje tej spółki? - ile byś zarobił gdybyś zainwestował 50 000 zł w hipotetyczny portfel akcji spółek dywidendowych, wypłacających średnio 5,45% dywidendy rocznie przez 30 lat? Link do pierwszego artykułu z cyklu "Portfel spółek dywidendowych" poniżej:

http://longterm.pl/portfel-akcji-dywidendowych.html

OK, czas już zaprezentować obecny stan portfela dywidendowego, założonego 18.07.2014 (stan z zamknięcia w piątek 05.12.2014):  

HISTORIA DOKONANYCH TRANSAKCJI:

18.07.2014 KUPNO 78 AKCJI KGHM PO CENIE 126,95                                                

18.07.2014 KUPNO 22 AKCJI PZU PO CENIE 437,50                                                    

18.07.2014 KUPNO 258 AKCJI PKO PO CENIE 38,75                                                  

18.07.2014 KUPNO 270 AKCJI GPW PO CENIE 36,91                                                

30.07.2014 SPRZEDAŻ KONTRAKTU NA WIG20 (S FW20U1420) po 2328                                

05.08.2014 ZAKSIĘGOWANIE PRZYZNANEJ DYWIDENDY GPW 262,44 ZŁ NETTO      

26.08.2014 ZREALIZOWANIE STRATY 2140 ZŁ NA ZABEZPIECZENIU PORTFELA (S FW20U1420 ) - STOP LOSS NA 2435 PKT                                                                                            

08.09.2014 KUPNO 2 AKCJI PZU W CENIE 499 ZŁ                                                                

17.09.2014 ZAKSIĘGOWANIE PRZYZNANEJ DYWIDENDY PZU 660,96 ZŁ NETTO                

18.09.2014 ZAKSIĘGOWANIE PRZYZNANEJ DYWIDENDY PKO 156,74 ZŁ NETTO                        

28.11.2014 KUPNO 105 AKCJI PGE PO CENIE 19,35 ZŁ                                              

01.12.2014 KUPNO 10 AKCJI KGHM PO CENIE 119 ZŁ

KOMENTARZ DO AKTUALNEGO STANU PORTFELA:

Wypracowany zysk wysokości 4,39% na całym kapitale (wraz z gotówką) i 7,54% na zakupionych akcjach może cieszyć, biorąc pod uwagę dwie kwestie: po pierwsze dość krótki okres funkcjonowania portfela (niecałe 5 miesięcy) a po drugie - spadki spółek z WIG20 w ostatnich miesiącach (głównie KGHM, PZU i PKO). Tę przecenę postanowiłem w ostatnich dniach potraktować jako umiarkowaną okazję inwestycyjną i zakupiłem drobny pakiet PGE za 2031 zł oraz KGHM za 1190 zł. Obie spółki są wyceniane na giełdzie poniżej swojej wartości księgowej a wskaźnik C/Z jest poniżej 10, więc oceniam je jako relatywnie tanie. Gotówkę (dolny wiersz w tabeli) zasilił kolejny tysiak za miesiąc grudzień w ramach systematycznego oszczędzania na emeryturę.

JAKIE KOLEJNE TRANSAKCJE PLANUJE? 

Zamierzam ostrożnie akumulować akcje spółek dywidendowych ze szczególnym uwzględnieniem GPW, PGE i KGHM. Nie spieszę się jednak z zakupami, gdyż wolałbym kupować niżej, najchętniej podczas bessy z prawdziwego zdarzenia ale na takową nie ma za bardzo co liczyć.

PODSUMOWANIE:

Ogólnie jestem zadowolony, gdyż pomimo wysokich kosztów ubezpieczenia przed krachem oraz dość dużego udziału gotówki, portfel zarobił łącznie 4,39% po niecałych 5 miesiącach (na całym kapitale). Jeszcze lepiej wygląda wynik na samych zakupionych akcjach i przyznanych już dywidendach, który wyniósł 7,54%. Jeśli chodzi o strategię zabezpieczenia portfela, to obecnie nie widzę większych zagrożeń i i nie decyduje się na hedżing kontraktem terminowym. W przyszłości nie wykluczam zabezpieczanie się kontraktami na wybrane spółki. W tym roku zgarnąłem dywidendy wysokości 1080,14 zł netto (po odjęciu podatku Belki), z trzech spółek (PZU, GPW, PKO) - KGHM wypłacił dywidendę przed moim zakupem. W przyszłym roku dojdzie jeszcze dywidenda z KGHM, którego akcje zamierzam akumulować. W przypadku tej spółki jak i pozostałych, liczę bowiem na tradycyjną hojność Ministerstwa Skarbu Państwa ;-)

 

CYKL ARTYKUŁÓW "PORTFEL SPÓŁEK DYWIDENDOWYCH" UCZESTNICZY W AKCJI STOWARZYSZENIA INWESTORÓW INDYWIDUALNYCH "OSZCZĘDZAJ NA EMERYTURĘ 


Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku:www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Nietuzinkowe wpisy, dobra tematyka.

odpowiedz
Aby nie być gołosłownym dzisiaj zrobiłem sobie kolejne zakupy do portfela spółek dywidendowych: 10 akcji KGHM po 106,45 2 akcje PZU po 485,15 Zostało mi zaledwie 4700 zł gotówki ale w styczniu wpłacę kolejnego tysiaka w ramach systematycznego oszczędzania i będzie 5700 na zakupy po nowym roku :-) oczywiście nie spieszę się – jeśli OFE będą sypały towarem, to ja będę z przyjemnością od nich odbierał na lata.
odpowiedz
Albert Rokicki, 12 grudnia 2014 o 14:07 : Edytuj tydzień bez zakupów do portfela dywidendowego to tydzień stracony – dzisiaj wybór padł na 3 akcje PZU po 479,60 zł
odpowiedz
ja bym się wstrzymał z kupowaniem akcji kupie sobie je za dwa lata będą tańsze
odpowiedz
DUON jest "podejrzany"..ciągle drukuje akcje dla wybrańców i to w dużych ilościach..po 50% wartości na parkiecie..
odpowiedz
i kolejna firma dywidendowa : http://duon.pl/centrum-prasowe/-/news/duon-oglosil-polityke-dywidendy-101292 integer podjadał Pocztę Polską duon podjada PGNiG i energetyczne polskie PGE,Energe itp.
odpowiedz
[2014-12-09 08:31:29] Warszawa (PAP) - Kurs CD Projektu zapewne zanurkuje po informacjach o ponownym przesunięciu premiery gry Wiedźmin 3. Łukasz Kosiarski z DM BZ WBK ocenia, że spadek ceny akcji może być okazją do kupna papierów firmy, bo fundamentalnie w firmie nie dzieje się nic złego. Łukasz Kosiarski, DM BZ WBK: "Ostatnie ruchy na rynku gier obfitowały w przesunięcia, z drugiej strony zdarzało się, że jeśli gra nie była przesuwana, to pojawiało się dużo niedopracowanych tytułów w momencie premiery. CD Projekt, robiąc tak skomplikowaną grę na konsolę nowej generacji, na nowy sprzęt, dużo bardziej zaawansowany niż do tej pory, stwierdził, że nie jest w stanie w terminie lutowym dostarczyć produktu, który da średnią ocen na poziomie 9 na 10 i podjął decyzję o przesunięciu. Reakcja rynku dziś będzie pewnie jednoznacznie negatywna, ale historia pokazuje, że w takim momencie pojawia się okazja do kupna. Przy poprzednim opóźnieniu były spadki kursu i przez rok zostały odrobione. Z punktu widzenia spółki dramatu nie ma. Ta gra się nie przesuwa się na kolejny rok obrotowy, koszty nie podskoczą, nie ma też utraty okresu przedgwiazdkowego, który jest okresem żniw w branży. Może to nawet dobra decyzja". ************ CD Projekt, który wcześniej przesunął premierę gry Wiedźmin 3 na 15 lutego, postanowił o kolejnym przesunięciu terminu debiutu. Obecna data premiery to 19 maja 2015 r. - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. "W uzasadnieniu podjętej decyzji zarząd spółki wskazuje, że priorytetem studia CD Projekt RED jest dostarczenie najwyższej jakości gier RPG, których dopracowanie technologiczne i artystyczne istotnie wpływa na ich późniejszy komercyjny sukces" - napisano w raporcie. "Wielkość i złożoność gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, która ukaże się w dniu premiery na Xbox One, PlayStation 4 i komputery PC, ma decydujący wpływ na przebieg jej produkcji. Zarząd spółki uwzględniając zaawansowanie i skalę prac związanych z wprowadzaniem niezbędnych poprawek detali, postanowił przesunąć termin ogólnoświatowej premiery gry o 12 tygodni w stosunku do daty wcześniej podanej do publicznej wiadomości" - dodano. CD Projekt pierwotnie zakładał premierę gry Wiedźmin 3 Dziki Gon w 2014 r. W marcu spółka przesunęła premierę na 15 lutego 2015 r. (PAP) morb/ asa/
odpowiedz
Najwyraźniej stwierdzili, że muszą jeszcze dopracować grę aby rzucić świat na kolana. Tu nie ma miejsca na błąd, bo gra toczy się o bardzo wysoką stawkę i trzeba o tym pamiętać - tą premierą mogą wejść do pierwszej ligi światowej.
odpowiedz
cd projekt jutro puszczam pkc
odpowiedz
Co sądzisz o przesunięciu premiery Wiedźmina 3?
odpowiedz
Ja nawet raz chciałem kupić akcje Ronaldo w meczu Realu, tanie były, w sumie w TV publicznej to za darmo leciały :)
odpowiedz
Że na niby. A ten portfel spekulacyjny to na prawdę, czy nie?
odpowiedz
Stawiaj - ja Ci będę mocno kibicował.
odpowiedz
A może postawić na mniejszą spółkę, np. Eurotel, który niebawem wypłaci wysoką, zaległą dywidendę za 2013 rok?
odpowiedz
Rozważam zakup GPW za 500-1000 zł ale chyba jednak pozostanę biernym obserwatorem rynku do końca roku.
odpowiedz
a ty myślałeś że na niby? :-)
odpowiedz
Albercie, Ty te akcje kupujesz na prawdę, czy nie?
odpowiedz
Zamiast PGE, myślę że Energa da więcej zarobić.
odpowiedz
Jeszcze ważniejszą sprawą niż maksymalizowanie dywidendy (przy długoterminowym inwestowaniu w spółki dywidendowe)jest pewność, że te spółki będą istnieć na rynku zanim przejdzie się na emeryturę. A takie właśnie było założenie Pana Alberta będące podstawą przy budowie powyższego portfela. pzdr
odpowiedz
powiedziałeś już wszystko (najniższe koszty).
odpowiedz
a kto powiedział, że muszę się trzymać tylko dywidend?
odpowiedz
co sądzisz i DEGIRO (najniższe koszty) ?
odpowiedz
Pewnie :) Ja raczej skupiłem się na spółkach, które raczej zwiększają wypłacaną dywidendę rok do roku jak na przykład asseco poland. Mniejsze spółki - bardzo stabilna dywidendowo: pani teresa medica. Votum S.A. (ja mam po ok 4,5 zł, więc dla mnie stopa dywidendy interesująca ale przy obecnej wycenie, też trzyma poziom). Stabilną stopę dywidendy ma spółka ambra s.a. Ja na przykład podziękowałem akcjom PKO BP, które z roku do roku dywidendę obniża (choć w tym roku to było uzasadnione, choćby przez przejęcie Nordea Bank) i zamiast tego kupiłem obligacje bankowe oraz spółdzielcze, dające % ok 5,5-6,5%. Czy musi się pan trzymać tylko dywidend?
odpowiedz
Kamil daj mi trochę czasu - dopiero pięć miesięcy temu zacząłem się w to bawić ;-)
odpowiedz
Właśnie nie szacun. Skoro inwestuje pan długoterminowo, to tyle ile pan zarobił na akcjach nie liczy się. DLaczego? Dlatego, że pana zysk to dywidenda. W końcu jeśli ktoś inwestuje dywidendowo - na całe życie, to co go to obchodzi ile zarobił obecnie na akcjach ktorych i tak nie sprzeda. Więc maksymalizacja dywidendy, to podstawa.
odpowiedz
Przeglądałem ostatnio podobne blogi i zastanawiam się ile Albercie zarobiłeś na polecaniu lokat/kont bankowych itd ? Wyczytałem że niektórzy blogerzy mieli całkiem spory zysk, jak wygląda to u Ciebie?
odpowiedz
O to szacun:)
odpowiedz
ale za to na GPW zarobiłem 2600 zł z 10 000 więc jest OK ;-)
odpowiedz
Panie Albercie,za 13 tyś z samego PZU można było wyciągnąć ok.800 zł czystej dywidendy a PAN operuje 30-toma tysiącami i INO 1000 zł z dywidend?słabo.
odpowiedz